Prominent & Leading Exporter from Roorkee, we offer hourglass sand timer, 60 minutes sand timer, wooden and brass sand timer hour glass 5 minutes size height 6 inches, 10 inches sand timer with wooden base and black sand 30-60 min nautical decorative handmade item and antique sand timer.
₹ 1000 / Piece Get Latest Price
| Material | Brass |
| Size/Dimension | 2" |
| Color | Golden |
| Packaging Type | Box |
| Usage/Application | Ship |
| Type | Sand Timer |
₹ 400 / Piece Get Latest Price
| Timer Duration | 60 min |
| Body Material | Glass |
| Frame Material | Wood |
| Display Type | Hourglass sand timer |
| Duration | 60 min |
| Mounting Type | Table Top |
| Sand Color | White |
| Usage | Decor, Laboratory, Gift, Kitchen, Tooth Brushing, Study, Yoga, Office, School, Games |
| Color | Brown |
| Size | 9.2X9.2X25cm |
| Packaging Type | Box |
| Weight | 375 g |
Minimum order quantity: 100 Piece
The hourglass glass has many different meanings, such as friendship, affection, love, pessimistic people think that love is like the hourglass of the sand as captive. Please put these hourglass in a safe and flat place and keep away from children?s reach. These sands timers are designed for games, sports, home, kitchen, decorations, souvenirs, not a precision timing device, so may be a little time deviation. Meanwhile, sand flowing speed can be affected by temperature. By flipping your sand clock, you give yourself 60 minutes of an uninterrupted workflow. Just make sure that what you have to do is done in 60 minutes.
₹ 140 / Piece Get Latest Price
| Material | Wood |
| Color | brown |
| Size/Dimension | 7.5 x 7.5 x 14.5 Cm |
| Display Type | decorative and working |
| Duration | 5 minute |
| Brand | AH NAUTICALS |
| Diameter | 7.5 x 7.5 x 14.5 Cm |
| Length | 6 inch |
| Size | 7.5 x 7.5 x 14.5 Cm |
| Packaging Type | bubble wrap and master corrugated box |
| Model Name/Number | 5001 |
| Surface Finishing | antique |
| Time | 5 minute |
| Type | antique |
| Weight | 200 gram |
| Base Shape | round |
| Finish | brass polish |
| Height | 6 inch |
| Item Code | 5001 |
Minimum order quantity: 1000 Piece
₹ 450 / Piece Get Latest Price
| Timer Duration | 60 min |
| Duration | 60 min |
| Body Material | Glass |
| Wood Type | MDF |
| Mounting Type | Table Top |
| Sand Color | Multi Color |
| Usage | Corporate Gift, Study, Games, Decor, Office, Gift, Kitchen, Yoga, School, Hotel |
| Length | 4inch |
| Color | natural |
| Size/Dimension | 4x4x10 |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 1000 Piece
Hammad Siddiqui (Owner)
A H Handicraft Export
Old -567 New 264, Imli Road
Roorkee - 247667, Haridwar, Uttarakhand, India