Our product range includes a wide range of pedestal fan with wooden tripod stand designer antique decor, antique brass pedestal floor fan on wooden tripod, antique fan, floor fan with black wooden tripod, floor fan with wooden tripod stand, wooden floor stand antique brass fan for rooms with wooden tripod and nautical floor fan tripod with wooden stand.
₹ 3900 / Piece Get Latest Price
| Wattage | 100 W |
| No. of Blades | 4 |
| Warranty | 1 Year |
| Motor Type | Copper |
| Usage/Application | Domestic |
| Color | Golden |
| Size | Full size 36 inches , Fan size 12 inches , Tripode size 12 inches |
₹ 4500 / Piece Get Latest Price
| Wattage | 100 W |
| No. of Blades | 4 |
| Warranty | 1 Year |
| Motor Type | Copper |
| Usage/Application | Industrial |
| Voltage | 220 V |
| Color | Golden |
₹ 3900 / Piece Get Latest Price
| Wattage | 100 W |
| Number of Blades | 4 |
| Color | Black |
| Material | copper winding , poplr wood , body & blade Iron |
| Power Source | Battery/DC, Electricity, Solar |
₹ 3500 / Piece Get Latest Price
| Usage | Industrial |
| Size | Full size 54 inches, Fan size 12 inches, tripode size 24 inches |
| Pack Type | Box |
| Material | Stainless Steel |
| Tripod Stand | Wooden |
₹ 4500 / Piece Get Latest Price
| Lighting Type | Halogen |
| Material | Glass |
| Product Type | Floor Stand Lamp |
| Shade Color | Natural |
| Usage/Application | Indoor |
| Style | Antique |
₹ 4400 / Piece Get Latest Price
| Material | copper winding , poplr wood , body & blade Iron |
| Leg Design | Multi Section Legs |
| Color | Black |
| Usage/Application | Industrial |
| Size | Full size 45 inches , fan size:- 12inches , Tripod size:- 27 inches |
₹ 3350 / Piece Get Latest Price
| Number of Blades | 6 |
| Wattage | 60 W |
| Color | Multicolor |
| Power Source | Electricity |
| Material | copper winding , poplr wood , body & blade Iron |
₹ 2500 / Piece Get Latest Price
| Number of Blades | 4 Blades |
| Warranty | 1 Year |
| Noise Level | 60 dB |
| Dimensions | Full size 45 inches , fan size:- 12inches , Tripod size:- 27 inches |
| Material | copper winding , poplr wood , body & blade Iron |
| Usage | Industrial |
Hammad Siddiqui (Owner)
A H Handicraft Export
Old -567 New 264, Imli Road
Roorkee - 247667, Haridwar, Uttarakhand, India